.

BOHATER – WZÓR OSOBOWY – IKONA – IDOL: PERFORMANCE, HAPPENING I MURAL

Projekt „Lokalny – Kulturalny” krakowskiej Fundacji ZNACZY SIĘ skierowany był do młodzieży Zespołu Szkół Budowlanych nr 4. Jego celem było podjęcie dyskusji na temat bohatera jako wzorca do naśladowania ( generał Stanisław Maczek – patron szkoły ) we współczesnym świecie i wpływu bohaterów ikon i idoli na kondycję współczesnej kultury i sztuki. Zadaniem uczestników było określenie własnych bohaterów i uzasadnienie, dlaczego właśnie te postacie zostały przez nich wybrane. Cykl warsztatów składał się z interdyscyplinarnych działań artystycznych i edukacyjnych.

Opis szczegółowy:

Wykład i prezentacja multimedialna przybliżająca uczestnikom pojęcia bohatera, wzorca osobowego, ikony i idola

Warsztaty plastyczne: Tworzenie swojego bohatera, jakie cechy charakteru i wyglądu powinien posiadać

Test wiedzy „Życie i działalność generał Stanisława Maczka”

Warsztaty plastyczne: Tworzenie kolaży odzwierciedlające cechy, jakimi był obdarzony generał Stanisław Maczek

Warsztaty plastyczne : Tworzenie wielkoformatowych rysunków z dziesięciu ważnych wydarzeń z życia generała Stanisława Maczka na przykładzie inspiracji fotograficznych i dokumentów

Dyskusja oksfordzka w formie performens na cztery wybrane tematy z życia generała Stanisława Maczka:

  1. Polityczne intrygi władz PRL

  2. Pozbawienie obywatelstwa

  3. Praca w Edynburgu

  4. Brawurowy, nocny rajd

Wykłady jak i warsztaty miały na celu przybliżenie postaci generała Stanisława Maczka, jego życia prywatnego jak i działalności wojskowej. Efektem końcowym będzie mural, przy którym będą pracowali uczniowie biorący udział w warsztatach, zrealizowany na Wiosnę 2019 w korytarzy szkoły.

Prowadzenie: Joanna Róg-Ociepka, Karolina Oczkowska, Tomasz Macios

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i współfinansowany ze środków otrzymanych w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

 

lkb w1p

 

18.jpg17.jpg15.jpgk.jpg12.jpg4.jpgd.jpg