Przejdź do treści Przejdź do menu

PCK

Historia PCK pobierz

źródło: pck.pl/o-nas/historia/

Hymn PCK pobierz

Kto nie może oddawać krwi pobierz

Zasady i etapy oddawania krwi pobierz14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawstwa

Od 2004 roku krwiodawcy z całego świata obchodzą swoje święto 14 czerwcaŚwiatowy Dzień Krwiodawcy to wyraz wdzięczności za ich bezinteresowną pomoc i poświęcenie. Patronat nad obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy sprawują: Światowa Organizacja Zdrowia, Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne oraz Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców. 

Na Dzień Honorowego Krwiodawcy wybrano datę urodzin austriackiego lekarza patologa i immunologa Karla Landsteinera, który jako pierwszy dokonał podziału krwi na trzy grupy. W 1930 roku otrzymał za swoje badania nagrodę Nobla.

 

W polskich szpitalach bardzo brakuje krwi. Zachęcamy do dołączenia do tej szlachetnej akcji.

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddział terenowy Bielsko-Biała znajduje się pod adresem:

Stanisława Wyspiańskiego 21, 43-300 Bielsko-Biała

Kto potrzebuje krwi

Krew jest lekiem, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Co roku liczba dawców rośnie o około 3,6 %, w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6%!

Krwi szczególnie potrzebują:

 • Pacjenci z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii
 • Chorzy na hemofilię
 • Pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza
 • Pacjenci z urazami, po krwotokach i ciężkich oparzeniach - wymagają dostarczenia nawet do 20 jednostek krwi
 • Osoby z wrodzonymi wadami, niedoborem składników krwi (chorobami krwi, niedoborami immunologicznymi)
 • Pacjenci podczas operacji ginekologicznych, chirurgicznych i na otwartym sercu
 • Pacjenci przy przeszczepach narządów lub szpiku kostnego
 • Kobiety po porodzie, kiedy był duży ubytek krwi

Kto może oddać krew

 • dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat
 • ciężar ciała nie powinien być mniejszy niż 50 kg
 • temperatura ciała, mierzona pod pachą, nie powinna przekraczać 37oC
 • warunkiem zakwalifikowania badanej osoby do oddania krwi jest dobry stan zdrowia

                                           Opiekun SK PCK I. Mrowiec


# JestemWolontariuszemPCK Razem jesteśmy # NieDoPowstrzymania

8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża - Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym cały świat zwraca uwagę
na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, pomagających w walce z koronawirusem.

W 2020 roku 1 na 12 osób na świecie otrzymała jakąś pomoc od Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. To był ciężki, ale niesamowity rok pracy dla naszego Ruchu. Determinacja pracowników i wolontariuszy, aby zapewnić wszystkim wiedzę i środki ochronne, nie miała sobie równych.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników. Jesteśmy obecni w ponad 192 krajach, gdzie wspieramy ponad 160 milionów potrzebujących. W Polsce każdego dnia działania Czerwonego Krzyża wspiera ponad 60 500 wolontariuszy.

W obecnej chwili, gdy świat walczy z koronawirusem,  wolontariusze na całym świecie pomagają seniorom, osobom samotnym i przebywającym na kwarantannie, czy w izolacji ze względu
na swój stan zdrowia. Często są jedynymi osobami, z którymi nasi podopieczni mają kontakt
i mogą podzielić się swoimi troskami oraz radościami.

Wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża od początku pandemii zachęcali młodzież do pozostania w domach oraz kreatywnego spędzania czasu. Organizowali spotkania on-line, podczas których podpowiadali, jak radzić sobie w obecnej sytuacji, udzielali korepetycji swoim rówieśnikom, a także wspierali seniorów (przygotowywali i dostarczali paczki żywnościowe dla osób starszych).  

Polski Czerwony Krzyż w 2021 roku obchodzi także rocznicę utworzenia ruchu wolontariackiego czyli 100-lecie Młodzieży PCK (więcej na ten temat: https://pck.pl/100-lat-mlodziezy-pck/).

Dziś każdy wolontariusz może być dumny z przynależności do  Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i z radością powiedzieć #JestemWolontariuszemPCK – jesteśmy nieugięci, #NieDoPowstrzymania. Możesz na nas liczyć. Ponieważ nawet w najgorsze ze wszystkich dni, nadal jesteśmy w tym razem. 

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Młodzież PCK będzie organizowała w swoich lokalnych społecznościach akcje sportowe pod hasłem #dbajmyosiebie. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania aktywności fizycznej, pomimo wielu ograniczeń związanych z pandemią. Działania będą realizowane zarówno przez Szkolne Koła PCK, jak i Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w różnych regionach Polski.

Świętujcie razem z nami ten najważniejszy dzień w roku – Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Wolontariusze PCK! 8 maja pokażmy, ilu nas jest. Niech każdy udostępni w mediach społecznościowych swoje zdjęcie w okolicznościowej ramce z okazji 100-lecia Młodzieży PCK i doda #JestemWolontariuszemPCK. Dziękujemy Wam, ze jesteście!

#JestemWolontariuszemPCK #NieDoPowstrzymania #dbajmyosiebie


KOLEJNA AKCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

W dniu 20.11.19 odbyła się kolejna Akcja Honorowego Krwiodawstwa w naszej szkole. O godzinie 8.50 pod szkołę podjechał ambulans tym razem z  Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Uczniowie naszej szkoły podeszły do sprawy bardzo odpowiedzialnie i byli dobrze przygotowani do akcji.Najpierw wypełnili kwestionariusz dawcy krwi i ankietę medyczną, a później zostali sprawdzeni pod kątem hemoglobiny, masy ciała, ciśnienia krwi. Odbyła się również  rozmowa z panią doktor.  Tylko osoba w pełni zdrowa mogła oddać krew w ilości 450 ml.

 Do oddania krwi stawiło  się 39 osób, krew oddały 34 osoby, w tym 8 po raz pierwszy. 

Udało nam się pozyskać aż 15 l 300 ml krwi, która uratuje czyjeś życie. Oznacza to, że łącznie oddaliśmy 675 l 751 ml krwi w 35 AHK przeprowadzonych w naszej szkole od 2003 roku.

Dziękujemy z całego serca wszystkim uczniom, którzy brali udział w tej szlachetnej akcji.

Kolejną AHK planujemy na marzec-kwiecień 2020 r. Już teraz zachęcamy do udziału wszystkie pełnoletnie osoby z naszej szkoły.

Opiekunowie SK PCK 

 I. Mrowiec i A. Nogawczyk


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa opublikowało apel o oddawanie krwi! Krew w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna, brakuje tego życiodajnego płynu!

W związku ze zdalnym nauczaniem nie chodzimy do szkoły, więc nasza coroczna akcja krwiodawstwa niestety nie odbędzie się, ale apeluję o zgłaszanie się do placówki RCKiK w Bielsku przy Szpitalu Miejskim na ul. Wyspiańskiego w celu oddania krwi!!

Wasza krew może pomóc przetrwać ten ciężki czas i uratować komuś życie.

Krew może oddać osoba pełnoletnia (18-65 lat), o wadze co najmniej 50 kg, zdrowa, u której w ostatnich 6 miesiącach nie wykonano operacji, akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Wskazane jest aby w dniu poprzedzającym oddanie krwi wypić 2,5 l płynów, ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, palenie papierosów. Należy się wyspać, zjeść lekki posiłek.

Zachęcam!!!

opiekun SK PCK

I. Mrowiec


W dniu 26.03.2019 odbyła się kolejna Akcja Honorowego Krwiodawstwa w naszej szkole. O godzinie 9.00 pod szkołę podjechał ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddziału Terenowego Bielsko-Biała.

Tylko osoba w pełni zdrowa mogła oddać krew w ilości 450 ml.  Kilka osób ze względów zdrowotnych nie  zakwalifikowało się do akcji krwiodawstwa. Do oddania krwi stawiło się 28 osób, krew oddały 24 osoby. 

Udało nam się pozyskać  900 ml krwi, która uratuje czyjeś życie. 

Oznacza to, że łącznie oddaliśmy 661 l 351 ml krwi w 34 AHK przeprowadzonych w naszej szkole od 2003 roku.

Dziękujemy z całego serca wszystkim uczniom, którzy brali udział w tej szlachetnej akcji.

Kolejną AHK planujemy na marzec-kwiecień 2019 r. Już teraz zachęcamy do udziału wszystkie pełnoletnie osoby z naszej szkoły.

 Opiekunowie SK PCK 

 I. Mrowiec i A. Nogawczyk


W dniu 15 grudnia 2018 r. młodzież Zespołu Szkół Budowlanych uczestniczyła pod opieką opiekunek Szkolnego Koła PCK w zbiórce żywności dla osób starszych i samotnych na Święta Bożego Narodzenia.

W akcji wzięli udział wolontariusze: Katarzyna Kierczak i Wiktoria Maciejczyk z kl. IB, Wiktora Cebula kl. IIIc i Mateusz Łysoń z kl. IIc.

Podobnie jak w ubiegłym roku akcji towarzyszyła możliwość oddawania krwi w ambulansie.

Dziękujemy uczniom za poświęcony czas i godne reprezentowanie szkoły w czasie przeprowadzanej zbiórki.

 

Opiekunowie SK PCK