Przejdź do treści Przejdź do menu

Sukces naszej drużyny w Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy

23-10-2021 18:08 Sukcesy

W piątek, 22 października na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie odbyła się I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy. Olimpiadę zorganizowała Grupa Ratownicza HKR Pszczyna w celu m.in. propagowania idei i kształtowania umiejętności niesienia pierwszej pomocy oraz nabycia wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie wzięli udział w teście wiedzy z pierwszej pomocy. Następnie zawodnicy konkurowali na trasie złożonej z kilku stacji, na których musieli zmierzyć się z zadaniami praktycznymi. W terenie przygotowano kilka zadań skupionych wokół udzielenia pierwszej pomocy osobom dorosłym i dzieciom. I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy została zorganizowana przy wsparciu Powiatu Pszczyńskiego. Celem zawodów nie była rywalizacja, lecz szlifowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Drużyna "Ratownicy z Budowlanki" w składzie:

1. Patryk Malinka z klasy 3e - kapitan

2. Wiktor Kluczny z klasy 1a

3. Krystian Narzekała  z klasy 1a

uplasowała się na drugim miejscu tuż za drużyną dziewcząt reprezentującą klasę mundurową z Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie. Dostaliśmy też statuetkę za najlepiej zintegrowaną, współpracującą ze sobą drużynę. Organizatorzy HKR Pszczyna  przygotowali zawody na stacjach imitujących najczęściej występujące zdarzenia w życiu codziennym. Było zadanie dotyczące pomocy matce z dzieckiem, atak padaczki u poszkodowanej, opatrywanie ran i skaleczeń, a także praktyczne wykonywanie resuscytacji na fantomie "litlle anne". Nagrody indywidualne oraz grupowe, ufundowane przy wsparciu Powiatu Pszczyńskiego, przeszły najśmielsze oczekiwania uczestników. Bardzo dziękujemy sędziom medycznym i technicznym  za profesjonalną obsługę sędziowską i rzetelny komentarz na poszczególnych stacjach, a także dyrektorowi zawodów, panu Sebastianowi Markiewiczowi, za logistyczne przygotowanie zaplecza socjalnego i możliwość samokontroli wykonywania masażu serca przy wykorzystaniu paneli elektronicznych. Szczególne podziękowania dla Pani Barbary Bandoły, Starosty Powiatu Pszczyńskiego, za umożliwienie zorganizowania olimpiady, ufundowane nagrody i bardzo ciepłe przyjęcie startujących uczestników.

     W. Wójcik